Iowa & Illinois Labor Endorsed Candidates 2018 Great River Area Labor Federation, AFL-CIO

Complete List Below – Link here, too –> 2018 Endorsed Candidates

List of Labor Endorsed Statewide Candidates – Iowa

U.S. Representative District 2 – Dave Loebsack
Governor – Fred Hubbell
Lt. Governor – Rita Hart
Secretary of State – Deidre DeJear
Auditor of State – Rob Sand
Attorney General – Tom Miller
Treasurer of State – Michael Fitzgerald
Secretary of Agriculture – Tim Gannon

Scott County

State Candidates
State Senator District 45 – Jim Lykam
State Senator District 47 – Marie Gleason
State Senator District 49 – Patti Robinson
State Representative District 89 – Monica Kurth
State Representative District 90 – Cindy Winckler
State Representative District 92 – Jean Simpson
State Representative District 93 – Phyllis Thede
State Representative District 94 – Joan Marttila
State Representative District 97 – Tim McClimon
County Candidates
Board of Supervisors: Ken Croken, Brinson Kinzer, Rogers Kirk Jr.
Treasurer: Jane I Duax
Recorder: Rita Vargas
Clinton County

State Candidates
State Representative District 97 – Tim McClimon
State Representative District 98 – Mary Wolfe
Senate District 49 – Patti Robinson
County Candidates
Board of Supervisors – Kurt Dreger
Treasurer – Emily Gipe

Muscatine County

State Candidates
State Representative District 91 – Laura Liegois
State Representative District 88 – Lanny Hillyard
County Candidates
Board of Supervisor District 2 – Doug Holliday
County Attorney – William B. Tharp
County Recorder – Kas Kelly

Illinois Endorsements

U.S. House of Representative, 17th District – Cheri Bustos
Governor – JB Pritzker
Lt. Governor – Juliana Stratton
Attorney General – Kwame Raoul
Secretary of State – Jesse White
State Comptroller – Susana Mendoza
State Treasurer – Michael Frerichs
State Representative, 72nd District– Mike Halpin
State Representative, 71st District – Joan Padilla
State Senate, 36th District – Gregg Johnson
Rock Island County Sheriff – Gerry Bustos
Rock Island County Board, District 25 – James Greenwood
Rock Island County Board, District 23 – Ken “Moose” Maranda
Rock Island County Board, District 21 – Dorothy W. Beck
Rock Island County Board, District 15 – Edna Sowards
Rock Island County Board, District 12 – David L. Adams
Rock Island County Board, District 03 – Scott Noyd
Rock Island County Board, District 02 – Gary Freeman

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑